At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

How long would it take an object with deceleration 2m/s² to go from 10m/s to 4m/s?

Sagot :

ANSWER:

3 seconds

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

We have the following formula:

[tex]v=u+a\cdot t[/tex]

Where, v is the final velocity that is equal to 4 m/s, u the initial velocity that is 10 m/s, a is the acceleration that would be equal to -2 m/s^2, we replace and calculate for t:

[tex]\begin{gathered} 4=10-2\cdot t \\ 2t=10-4 \\ t=\frac{6}{2} \\ t=3\text{ sec} \end{gathered}[/tex]