Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A rollercoaster traveling at a velocity of 30 m/s takes 8 seconds to climb a hill. After 8 seconds, its velocity is 12 m/s. what is its acceleration?

Sagot :

acceleration = ( final velocity- initial velocity ) / time

Initial velocity = 30 m/s

Final velocity = 12 m/s

time = 8 seconds

Replacing:

a = (12 - 30) / 8 = -18/8 = -2.25 m/s2