Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Mr. chef bought TNT stock at $30 per share and sold it at $45 per share what was his percent profit

Sagot :

profit = sale price - cost price

45 - 30 = 15

profit% = profit(15) / cos price(30) * 100

15 divided by 30 = 0.5

0.5 * 100 = 50%

= 50% of profit return