Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A) what is the cost per ounce at Fromazing?B) What is the cost per ounce at Frotastic?C) which company is the better deal?

A What Is The Cost Per Ounce At FromazingB What Is The Cost Per Ounce At FrotasticC Which Company Is The Better Deal class=

Sagot :

[tex]\begin{gathered} a)\text{ \$0.50} \\ b)\text{ \$0.48} \\ c)\text{ Frostatic} \end{gathered}[/tex]

A) We want the amount per ounce at Fromazing

We can see this from the question at $0.50 per ounce

B) The cost per ounce at Frostatic can be obtained by dividing the cost by the amount in ounce for any of the rows

Thus, we select any of the rows and we have this as;

[tex]\frac{2.40}{5}\text{ = \$0.48 per ounce}[/tex]

The amount per ounce at Frostatic is $0.48

C) The deal at Frostatic is better as it is at a lesser cost