At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

After Tallying The groups members receipts for supplies the treasurer Has calculated that it cost the youth group $3.50 to bake a dozen muffins. How much has it cost the group to bake all of the muffins so far

After Tallying The Groups Members Receipts For Supplies The Treasurer Has Calculated That It Cost The Youth Group 350 To Bake A Dozen Muffins How Much Has It Co class=

Sagot :

In this case, we'll have to carry out several steps to find the solution.

Step 01:

Data:

baked muffins:

dozen muffins (price) = $3.50

Step 02:

We must analyze the data table to find the solution.

total dozen muffins baked (made) = pumpkin + blueberry + chocolate chip + banana nut

total dozen muffins baked (made) = 18 + 16 + 24 + 14 = 72

total price per dozen muffins baked (made) = total dozen muffins baked (made) * dozen muffins (price)

total price per dozen muffins baked (made) = 72 * $3.50 = $252

The answer is:

The total cost is $252