Welcome to Westonci.ca, where finding answers to your questions is made simple by our community of experts. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Cupcakes are soldfor $1.50 each, and$16.50 was the totalmade. How manycupcakes c weresold?

Sagot :

Explanation

We have that the cost of a Cupcake is $1.50

Also, the revenue generated is $16.50

Then, we can conclude that the number of cupcakes sold will be

[tex]number\text{ }of\text{ }cupcakes=\frac{revenue}{cost\text{ of a cup cake}}=\frac{\text{ \$16.5}}{\text{ \$1.5}}=11[/tex]

Therefore, 11 Cupcakes are sold

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.