Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

On Sunday, Brandi bought 2 colors of lipgloss for $10 at CVS pharmacy. She wentback on Monday and bought 7 more colors.How much money did Brandi pay forthe colors, if no tax was charged on theseitems?

Sagot :

Answer:

$35

Explanation:

First, let's calculate the unit price. If Brandi bought 2 colors of lip gloss for $10, the cost for each lip gloss will be:

$10/2 = $5 per lip gloss

Now, she bought 7 more colors, so we can calculate the money that Brandi paid as:

$5 x 7 = $35

Therefore, the answer is:

$35

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.