Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A manufacturing machine has a 8% defect rate.If 8 items are chosen at random, what is the probability that at least one will have a defect?

Sagot :

Answer

Probability that at least one will have a defect = 0.4868

Explanation

Defect rate = 8% = 0.08

Probability that an item will have a defect = 0.08

Probability that an item will not have a defect = 1 - 0.08 = 0.92

So, for 8 items,

Probability that at least one will have a defect = 1 - (Probability that none of the items will have a defect)

Probability that none of the items will have a defect = (0.92)^8 = 0.5132

Probability that at least one will have a defect = 1 - 0.5132 = 0.4868

Hope this Helps!!!