At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
• (a)$0.45 per ounce
,• (b)2.22 oz per dollar
,• (c)c=0.45h and h=2.22c
Explanation:
(a)Cost of 12 oz of honey = $5.40
[tex]\begin{gathered} \text{Cost per ounce=}\frac{5.40}{12} \\ =\$0.45\text{ per ounce} \end{gathered}[/tex](b)Number of ounces that can be bought with one dollar
[tex]\begin{gathered} =\frac{12}{5.40} \\ =2.22\text{ oz per dollar} \end{gathered}[/tex](c) If h=number of ounces of honey; and
c=cost in dollars
Then:
[tex]\begin{gathered} c=0.45h;\text{ and} \\ h=2.22c \end{gathered}[/tex]
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.