Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A veterinary office pays PupFood $6 for each bag of dog food. a. If the office bought p bags of food, how much did they pay? Hint**- Consider writing an equation using the variable p b. If the office spent $72, how many bags of food did they purchase?

Sagot :

We can express the total payment as the product of the price of the bag, $6 per bag, and the number of bags, p (in this case, p is a variable that does not have an specific value yet).

Then, as p will have "bags" as unit, the product of the price ($/bag) and p (bag), will have "$" as unit.

a) We then can write:

[tex]C=6\cdot p[/tex]

being C the total payment in $ and p the number of bags.

b) If the office spent $72, this means that C=72.

Then, we can find p as:

[tex]\begin{gathered} C=6p=72 \\ 6p=72 \\ p=\frac{72}{6} \\ p=12\text{ bags} \end{gathered}[/tex]

Answer:

a) The total payment is equal to 6*p

b) They purchased 12 bags.