Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

At the toaster company, the weekly cost to run the factory is $1400 and the cost of producing each toaster is an additional $4 per toaster. Find a function rule representing the weekly cost in dollars, f(x), of producing x toasters. ​