Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Our Q&A platform provides quick and trustworthy answers to your questions from experienced professionals in different areas of expertise. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A dictionary costs $15.00 and a map costs $5.00. If you want to
spend exactly $60.00 and you need to buy 3 dictionaries, how
many maps can you buy? Write an equation in standard form
modeling this situation then see how many maps you can buy.
Let a represent the number of dictionaries you buy and b
represent the number of maps you buy.
maps