Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
By using unitary method, it can be calculated that
For $28, 84 copies can be sold
What is unitary method?
Unitary method is the process in which the value of single unit can be calculated from the value of multiple unit and the value of multiple unit can be calculated from the value of single unit. Sometimes Value of single unit can be less than the value of multiple unit. For example - The relation between the cost of a commodity and the quantity of the commodity
Sometimes Value of single unit can be more than the value of multiple unit. For example - The relation between the number of men and the number of days taken by those men to do a certain job.
Here, unitary method is used
For $6, 18 copies can be sold
For $1, [tex]\frac{18}{6}[/tex] copies can be sold
For $1, 3 copies can be sold
For $28, 3 [tex]\times[/tex] 28 copies can be sold
For $28, 84 copies can be sold
To learn more about unitary method, refer to the link -
https://brainly.com/question/24587372
#SPJ4
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.