Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

an object is hung from a spring scale while it is immersed in water. the scale reads 5.6 n. the mass of the object is 0.75 kg. what is the density in [x103 kg/m3] of the object?

Sagot :

The  density of object is 3.33*10³

How to calculate density of object ?

The gravitational force draws any two mass-containing objects together. The gravitational force is referred to. According to the formula F=Gm1m2r2, the force will always be applied along the line connecting the two masses in the direction of the other mass. It is a force of attraction in nature.

Given,

gravitational force = 5.00N

Mass of the object = 0.5kg

reading when submerged in water = 3.5 N

The loss in weight = 5 - 3.5

= 1.5 N

This loss in water due to buoyancy in water

Loss in weight of water = weight of displaced water

So ww = 1.5 N

Weight of displaced water = w *v * g

Density of water = 10³kg/m³

Thus  , 1.5=10³ * v* 10

V = 1.5/10³  * 10 m³

Let density be m/v

=0.5/1.5*10*10³

= 3.33*10³

Therefore density of object is 3.33*10³

The complete question is : The gravitational force exerted on a solid object is 5.00 N. When the object is suspended from a spring scale and submerged in water, the scale reads 3.50 N. Find the density of the object.

To learn more about density refer to :

https://brainly.com/question/952755

#SPJ1

Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.