Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

A 12-ounce box of cereal costs $4.80. Which equation relates the price, p, to the weight, w, in ounces, of the cereal correctly?
Responses


Sagot :

The correct equation is [tex]P = 2.5w[/tex] .

What is cost and equation ?

The average cost is the ratio of the total of cost of all the products to the total number of products.

The general form of the cost function formula is C(x)=F+V(x) C ( x ) = F + V ( x ) , where F is the total fixed costs, V is the variable cost, x is the number of units, and C(x) is the total production cost.

The definition of an equation is a mathematical statement that shows that two mathematical expressions are equal.

An equation says that two things are equal. It will have an equals sign "=" .

A 12-ounce box of cereal costs $4.80.

The price be 'P' and weight be 'w'.

$4.80 is the price of box with weight 12-ounce

i.e. 4.80P = 12w

Divide both side by 4.80

[tex]\frac{4.80P}{4.80} = \frac{12w}{4.80}[/tex]

[tex]P = 2.5w[/tex]

Therefore, the correct equation is [tex]P = 2.5w[/tex] .

Learn more about costs here;

https://brainly.com/question/25109150

#SPJ1

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.