Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

The cost of buying gas varies directly with the number of gallons
Suppose that Lena bought 12.2 gallons of gas for $35.99. Write an equation that could be
used to find the unit cost per gallon of gas. Then find out how much 9.5 gallons of gas
would cost. Round to the nearest cent.