Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Wesley company makes bowling balls and uses the total cost method in setting product prices. It’s costs for producing 10,000 bowling balls follow:

Variable costs per unit:
Direct materials $ 50.00
Direct labor 12.50
Overhead 10.00
Selling, general, and administrative 2.50

Fixed costs (total)
Overhead $ 235,000
Selling, general, and administrative 215,000

The dollar markup per unit it:
Multiple Choice:
A ) $9.38
B ) $5.63
C) $16.88
D) $13.75
E ) $15.00


Sagot :

Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.