Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Get quick and reliable answers to your questions from a dedicated community of professionals on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

One smartphone plan costs $30 per month for talk and messaging and $8 per gigabyte of data used each month. A second smartphone plan costs $60 per month for talk and messaging and $3 per gigabyte of data used each month. Let c represent the total cost in dollars and d represent the amount of data used in gigabytes. The system of equations below can be used to represent this situation. Remember, d if for the amount of data and c is for the cost.

What would that cost be (c)?

How many gigabytes would have to be used for the plans to cost the same (d)?



One Smartphone Plan Costs 30 Per Month For Talk And Messaging And 8 Per Gigabyte Of Data Used Each Month A Second Smartphone Plan Costs 60 Per Month For Talk An class=

Sagot :

We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.