Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

An ice cream shop sells a small bowl of ice cream for $2.25 and a large bowl for $3. One day, the shop sold 63 bowls of ice cream and made $159. How many of each size bowl did the shop sell?

Sagot :

We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.