Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A 75 g, 30-cm-long rod hangs vertically on a frictionless, horizontal axle passing through its center. A 10 g ball of clay traveling horizontally at 2.5 m/s hits and sticks to the very
bottom tip of the rod. To what maximum angle, measured from vertical, does the rod (with the attached ball of clay) rotate?
The maximum angle will be 67o


Sagot :

The maximum angle will be 67°.

Solution:

= 0.0088 = 0.0147(1 - cos∅)

= 0.59 = (1 - cos∅)

= cos∅ = 1 - 0.59

= ∅ = cos⁻¹(0.4) = 67°

When the angle of incidence on water reaches a certain critical value the refracted ray lies along the boundary and the refraction angle is 90 degrees. This angle of incidence is known as the critical angle. This is the maximum angle of incidence at which refraction can occur.

The velocity of the incident particle before impact is parallel to the velocity of the center of gravity. Therefore, the maximum deflection angle is equal to the maximum angle between the velocity of the center of mass and the velocity of the incident particle after the collision as shown below.

Learn more about The maximum angle here:- https://brainly.com/question/17447636

#SPJ4