Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

What is the density of carbon dioxide gas at 248 K and 98.0 kPa ?
A) 0.232 g/L
B) 0.279 g/L
C) 0.994 g/L
D) 1.74 g/L
E) 2.09 g/L


Sagot :

The density of carbon dioxide gas at 248 K and 98.0 kPa is 2.09g/L.

What is the Combine Gas Law?
Boyle's Law
, Charles Law, and Gay-Lussac Law are combined to form the combined gas law. It claims that a constant exists between the ratio of a gas's absolute temperature to the product of its pressure and volume. The ideal gas law is produced when Avogadro's law is paired with the combined gas law. The combined gas law has no recognized discoverer, unlike the named gas laws. When temperature, pressure, and volume are held constant, the combined gas law is just a combination of the other gas laws that operates. There are a few standard equations for expressing the combined gas law. The established law connects Boyle's law with Charles law as follows:

PV/T = k
We know that,
1 kPa = 0.00987 atm
So,
P = 0.00987*98 = 0.967atm
T= 248K

Now, the ideal gas equation
PV=nRT
again, n= m/M
where,
m= Mass, M =Molar mass
and density(d) = m/v
now, PV= mRT/M
therefore, d = PM/RT
Molar mass of CO2= 44g/mol

Therefore, d = 0.967atm * 44 g/mol / 0.82Latm/Kmol * 248 K = 2.09g/L
Therefore, option E is correct.

to know more about Ideal Gas Law, click the given link below

https://brainly.com/question/27870704

#SPJ1