Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

two skaters, one with mass 75 kg and the other with mass 50 kg, stand on an ice rink holding a pole of length 15 m and negligible mass. starting from the ends of the pole, the skaters pull themselves along the pole until they meet. how far does the 50 kg skater move?

Sagot :

50 kg skater will move 42 m to the ends of the pole starting from ice rink holding pole of length 15 m.

The mass taking into consideration all possible limitations for take-off including restrictions caused by Regulated Take-Off Mass and Regulated Landing Mass.

The load (or Mass) distributed over a defined area. Units of measurement used: SI: N/m2, kg/m2, Non-SI: psi, lb/ft2

The mass of an aircraft plus standard items such as unusable fuel, full operating fluids, fire extinguishers; emergency oxygen equipment.

Given,

Mass of skater one = 75Kg

Mass of skater two = 50Kg

Distance = 15m.

Assuming the system centre if mass does not change, both skaters would meet at the centre of the mass

let the 50kg skater be xm away from the centre, then, the 75kg skater would be (14 - x)m away from the centre too

m1x + m2(14 - x) = 0

m1x + 14m2 - m2x = 0

50x + 14*75 - 75x = 0

50x - 75x + 1050 = 0

-25x + 1050 = 0

25x = 1050

x = 42 m

To know more about mass here

https://brainly.com/question/19600926

#SPJ4