At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
The molecular weight of the solid acid in units of g/mole is 25 g/mol
given that :
mass of the solid acid =0.630 g
volume = 40.4 mL = 0.04 L
moles = molarity × volumes in liter
moles = 0.630 × 0.04 L
= 0.0252 mol
the molar mass formula is given as:
molar mass = mass / moles
molar mass = 0.630 g / 0.0252 mol
molar mass = 25 g/mol
Thus, carrying out an experiment to determine the mw of a solid acid with the generic formula H₃A. you weigh out 0.630 g of the solid acid in a weigh boat and transfer it to a 125 ml Erlenmeyer flask. after dissolving the acid in 25 ml of distilled water, you add 15.44 ml of 0.335 m Sr(OH)₂(aq) solution . the molecular weight of the solid acid in units of g/mole is 25 g/mol.
To learn more about moles here
https://brainly.com/question/26416088
#SPJ4
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.