Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 12 pounds of almonds and 2 pounds of jelly beans, the total cost is $47. For 3 pounds of almonds and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $23. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Sagot :

The cost of each pound of almonds is $3.5 and the cost of each pound of jelly beans is $2.5

System of linear equations; Calculating the cost of almonds and jelly beans

From the question, we are to determine the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans

Let the cost of each pound of almonds be $x

and the cost of each pound of jelly beans be $y

From the given information,

" For 12 pounds of almonds and 2 pounds of jelly beans, the total cost is $47"

Then, we can write that

12x + 2y = 47   ----------- (1)

and

"For 3 pounds of almonds and 5 pounds of jelly beans, the total cost is $23"

That is,

3x + 5y = 23    ------------ (2)

Multiply equation (2) by 4 and subtract equation (1) from the result

4 × [ 3x + 5y = 23

  12x + 20y = 92

-  12x + 2y = 47

-----------------------------

18y = 45

y = 45/18

y = 2.5

Substitute the value of y into equation (2)

3x + 5y = 23

3x + 5(2.5) = 23

3x + 12.5 = 23

3x = 23 - 12.5

3x = 10.5

x = 10.5/3

x = 3.5

Hence, cost of almond is $3.5 and cost of jelly beans is $2.5

Learn more on System of linear equations here: https://brainly.com/question/14295373

#SPJ1