At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A grocery store sells 6 bottles of water for $4 and 18 bottles of water for $10. Is the cost of the water proportional to the number sold? EXPLAIN.

Sagot :

No, because if it were proportional the cost for 18 bottles of water would be $12
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.