Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Raven sells bowls and cups made of clay.
• She sells each bowl for $15.
• She sells each cup for $8.
Create an inequality showing how many bowls, x, and cups, y, Raven needs to sell to make at least $200.


Sagot :

We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.