Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Ella stopped at a farm stand to buy some peaches. Peaches cost $1.35 per pound at the stand. Ella bought 4 peaches that weighed 1.6 pounds in total. How much did Ella pay for the peaches? Please help and explain how you did it!