Answered

Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

a box of rice cakes costs $1.95. What is the greatest number of boxes of rice cakes Jared can buy with $10?

Sagot :

The greatest number of boxes of rice cakes would be 5, because when you take $10 and divide it by how much every box would cost it would be 5.13. However, boxes are sold in wholes and you must round down to get the greatest whole number of boxes he can get, which would be 5 boxes of rice cakes.