Answered

Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

A deli charges the same price, $4.90, for all of its different sandwiches. If a company ordered n sandwiches for a luncheon, which equation could be used to find the total price, P, that the deli charged for the sandwiches?

A Deli Charges The Same Price 490 For All Of Its Different Sandwiches If A Company Ordered N Sandwiches For A Luncheon Which Equation Could Be Used To Find The class=

Sagot :

the answer is A $4.90 * n =P to find out how much they cost.
dln
Since they are directly related, you can use a directly related equation.
y=kx
P=4.9x
A