Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
1. The decision you're looking at is buying a bread machine and the ingredients to make bread vs buying bread at the store.
B. What is your start up cost (cost of machine)?
$100
C. Write a linear equation for the total cost in form, y = mx + b.
Total cost is the cumulative cost for all loaves of bread since the machine was purchased.
You have the start-up cost plus the cost of each additional loaf of bread, so the total cost (Y) is:
Y = $100 + $0.80*x
where x is the number of loaves of bread.
D. Graph the equation on the graph provided.
B. What is your start up cost (cost of machine)?
$100
C. Write a linear equation for the total cost in form, y = mx + b.
Total cost is the cumulative cost for all loaves of bread since the machine was purchased.
You have the start-up cost plus the cost of each additional loaf of bread, so the total cost (Y) is:
Y = $100 + $0.80*x
where x is the number of loaves of bread.
D. Graph the equation on the graph provided.
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.