Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Canned beans are on sale at a price of 5 cans for $3,
which means each can will cost _
3
5 of a dollar. Your club needs 35 cans of
beans for a large chili dinner. How much will the beans cost? Show your work.


Sagot :

You would have to divided 35 by 5 and get 7. than you would multiply 7 by 3 an get 21. So you would have to pay $21. Hope this helped :)
Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.