Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Suppose that 15 inches of wire costs 45 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents? Please help!!

Sagot :

luana
[tex]15\ inches\ cost\ 45\ cents\\ x\ inches\ cost\ 24\ cents\\\\ proportion:\\ 15-45\\ x-24\\\\ cross\ multiplication\\\\ 15*24=45x\\\\ 360=45x\ \ \ | divide\ by\ 45\\\\ x=8\\\\ 8\ inches\ of \ wire\ cost\ 24\ cents.[/tex]