Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?

Sagot :

luana
[tex]24\ ounces\ cost\ 4.59\$\\ 1\ ounce\ cost\ x\\\\ proportion:\\ 24-4.59\\ 1-x\\\\ cross\ multiplication\\\\ 24x=4.59\ \ \ | divide\ by\ 24\\\\ x=0,19125=191cents\\\\ It\ is\ 191\ cents.[/tex]