At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Coach miller is having a cookout at the park for his baseball team. Coach bought 5.15 of ground beef to make burgers. The cost of ground beef is $3.40 per pound . What was the total cost for all the ground beef? Show your work

Sagot :

mje
If the number 5.15 stands for the amount of pounds that couch Miller bought then you would multiply 5.15*3.40
5.15 pounds of ground beef costs $17.51
AL2006

(5.15 pound) x (3.40 buck/pound) = 17.51 buck