ryy123
Answered

Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Meg wants to take tennis lessons. In the chart, four instructors are listed with what they charge. Which instructor gives the best deal?

Mark $100 for 10 hours

Rick $80 for 9 hours

Steve $75 for 8 hours

Andy $60 for 5 hours



Sagot :

So,

Mark wants $100 for 10 hrs., or $10/hr.

Rick wants $80 for 9 hrs., or [tex] \frac{80}{9} /hr. or [/tex] $8.89/hr.

Steve wants $75 for 8 hrs., or $ [tex] \frac{75}{8} [/tex] /hr. or $9.38/hr.

Finally, Andy wants $60 for 5 hrs., or $12/hr.

We can see that Rick offers the best deal, at $8.89/hr.

Mark charges $10.hour. Rick charges $8.89.hour. Steve charges $9.38/hour. Andy charges $12/hour. The best deal is to take tennis lessons from Rick.

So Rick would be the choice