Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?

Sagot :

It doesnt tell us how many apples there are to a pound, so presumably it is asking for a price for pound, which would be 17.50 divided by 8, or 2.1875 per pound. However, since we are talking money here, the correct answer would be $2.19