Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of seasoned experts on our user-friendly platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

elli has some money
If she buys 2 comic books, she will have $7 left
If she buys 3 comic books, she will need $8 more.
How much does each book cost?


Sagot :

15$ I believe, as we can disregard the two original books (they have been payed for) leaving her to buy 1 book and having seven dollars, however if she needs $8 more you simply need to add 8+7.