Answered

At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Sagot :

$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought