Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Mae-Ying wanted to buy packages of crackers and cheese from the vending machine. Each package cost 35 Cents. Mae-Ying had 5 quarters. 3 Dimes. and 2 Nickels. How many packages of crackers and cheese could she buy?

Thanks for the help!!!! :)


Sagot :

she could only buy 4 packets 3 dimes are the same as 30 cents plus 2 nickels which is the same as 10 cents add 30+10=40
5*25 for the quarters 5*25=125
125+40=165
now divide 165/35=4
so he can only buy 4 packets
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.