At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
The way you would find how much one pound costs is divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28
So one pound of bananas would cost $0.28
Hope that helped!
So one pound of bananas would cost $0.28
Hope that helped!
98/3.5=28 cents
ratio and proportion
3.5/98=1/x
cross multiply
x= 28 cents
We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.