At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

If 3 1/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?


Sagot :

The way you would find how much one pound costs is divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28

So one pound of bananas would cost $0.28

Hope that helped!
98/3.5=28 cents ratio and proportion 3.5/98=1/x cross multiply x= 28 cents