Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Sagot :

grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33