Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Charlie bought a 2and 1 half bag of oranges for $3.75.What is the cost of one pound of oranges?

Sagot :

Charlie buys 2.5 pounds of oranges for 3.75.

To find out how much he will pay for 1 pound of oranges, use the proportion

2.5/3.75 = 1/x
Cross multiply to get x = $1.50 per pound of oranges.
Let  number be "x"( the cost of one pound of oranges ) ;
( 2  1 / 2 )x = 3.75 ;
( 5 / 2 )x = 375 / 100 ;
x = ( 375 / 100 )
×( 2 / 5 ) ;
x = 750 / 100 ;
x = $7.50 ;