At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Amy had bought 2 candies that cost $3 for each how much money did it cost in all?

Sagot :

The answer is $6 because if a candy cost $3 each you could times 2 times $3=$6. Another way is that you could add $3+$3=$6.


$3.00 x 2 = $6.00

The 2 candies cost $6.00.

Hope this helps you. :)