Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Amy had bought 2 candies that cost $3 for each how much money did it cost in all?

Sagot :

The answer is $6 because if a candy cost $3 each you could times 2 times $3=$6. Another way is that you could add $3+$3=$6.


$3.00 x 2 = $6.00

The 2 candies cost $6.00.

Hope this helps you. :)

Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.