Answered

Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

if a kilogram of wheat flower is $6.What is the cost of 400 grams of flour

Sagot :

1 kg = 1000 g

You can set it up as a proportion:
(1000g below is the measure of 1 kg.)
1000g/$6 = 400g/x
Find x.
Cross multiply:
x=(400*6)/1000= 2400/1000
x=2.4
It costs $2.40 to buy 400g of flour.