Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
1,699 * 8 would get 13,592. The TVs were 13,592 sold together.
Answer:
Cost of 8 T.Vs will be $13592.
Step-by-step explanation:
Cost of the one large flat T.V. has been given as $1699.
If the store sells 8 of these T.V.s then we have to find the cost of T.Vs sold.
Since cost of 'n' T.Vs is given by the expression
Cost of n T.Vs = n×cost of one T.V.
When we plug in the values of n = number of T.Vs sold and cost of one T.V. in the formula
We can get the cost of 8 T.Vs = 8×1699 = $13592
We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.