Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

PLEASE HELP GUYS! The math club is order tee shirts for each member. The tee shirts cost $12.50 each plus a one - time set - up fee of $25 for design on
the front and back. Write an equation that gives the total cost in terms of the number of t- shirts. Use x to represent the number of t- shirts and use y to represent the total cost. Then use the equation to find the total cost to make 126 tee shirts. Please show all of your work and use a complete sentence in you answer. PLEASE SHOW ME ALL OF THE WORK.


Sagot :

so ($25)

find out how much 126 t-shirts will cost including the $25 set up fee. 
so in calculator its (12.50 × 126) + 25. This gives you 1600. 
Now you know the answer, you work your way backwards. 

y = x + $25

I THINK THIS IS RIGHT IF ITS NOT PLEASE TELL ME 
Ok so since you have an initial 25 dollar fee, and 12.50 per shirt, your equation would be as follows:

y=12.50x + 25
x is representing the number of members. 
y is representing the total cost.

So for 126 shirts, just substitute for x.
Your answer would be $1,600

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.