Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

seb bought 2 apples and 3 pears.
He spent £1.59 altogether
Apples cost 24p each.
How much does one pear cost??


Sagot :

iGreen
2a + 3p = 1.59

a = 0.24

Plug it in our equation:

2(0.24) + 3p = 1.59

Multiply:

0.48 + 3p = 1.59

Subtract 0.48 to both sides:

3p = 1.11

Divide 3 to both sides:

p = 0.37

So one pair costs £0.37