Answered

Westonci.ca offers quick and accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need today. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

three bags of potatoes and four cases of corn cost $40. Five bags of potatoes and two cases of corn cost $34. Find the cost of one bag of potatoes and the cost of one case of corn.

Sagot :

Use variables and set up equations.

[tex]3p + 4c = 40 \\ 5p + 2c = 34[/tex]

Next, get one variable with equal coefficients.

[tex]3p + 4c = 40 \\ 10p + 4c = 68\ (multiplied\ both\ sides\ by\ 2)[/tex]

Then get it alone on one side.

[tex]4c = 40-3p \\ 4c = 48-10p[/tex]

Now we can use substitution. Since [tex]40-3p = 4c[/tex], substitute [tex]40-3p[/tex] for [tex]4c[/tex] in the other equation and you'll get an equation with just one variable to simplify and solve.

[tex]40-3p = 68-10p \\ 40+7p = 68 \\ 7p = 28 \\ \boxed{p = 4}[/tex]

We can then use [tex]p = 4[/tex] in an earlier equation to find [tex]c[/tex].

[tex]5p + 2c = 34 \\ 5*4 + 2c = 34 \\ 20 + 2c = 34 \\ 2c = 14 \\ \boxed{c=7}[/tex]

3p + 4c = 40 ⇒ 15p + 20c = 200
5p + 2c = 34 ⇒ 15p +   6c = 102
                                    14c = 98
                                     14     14
                                        c = 7
                            5p + 2(7) = 34
                              5p + 14 = 34
                                    - 14  - 14
                                      5p = 20
                                       5      5
                                        p = 4
                                  (p, c) = (4, 7)