Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer
Find out the what is the unit cost per candy bar .
To prove
As given
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser.
She buys 1000 candy bars for $350.
Now find out the unit cost per candy bar i.e cost of each candy .
[tex]unit\ cost\ per\ candy = \frac{Total\ candy\ cost }{Total\ numbers\ of\ candy}[/tex]
As
Total candy cost = $350
Total number of candy = 1000
[tex]unit\ cost\ per\ candy = \frac{350}{1000}[/tex]
unit cost per candy = $ .35
Option (B) is correct .
We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.