Answered

Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Aaron bought 6 books and 2 notebooks for $46.86. Erin bought 2 books and 6 notebooks for $27.78. How much does one book cost

Sagot :

step one : divide 6 from 48.86 = 8.14 
For Aarons notebook ^

_______________________________________

step one : divide 2 from 27.78 = 13.89
For Erins notebook^ 

theres your answers!